საქაერონავიგაცია ქუთაისის აეროპორტის ასაფრენ-დასაფრენ ზოლზე სანავიგაციო ინფრასტრუქტურას სრულად განაახლებს
ქუთაისის საერთაშორისო აეროპორტში ახალი, 3600-მეტრიანი ასაფრენ-დასაფრენი ზოლის მშენებლობა დასკვნით ეტაპზეა. პროექტი დამოუკიდებელი საქართველოს ისტორიაში ერთ-ერთი ყველაზე მასშტაბური საავიაციო ინფრასტრუქტურული ინიციატივაა. 2026 წლის ბოლოდან აეროპორტი შეძლებს მსოფლიოში ყველაზე დიდი საჰაერო ხომალდების მიღებას, რაც მნიშვნელოვნად გაზრდის ქვეყნის საავიაციო შესაძლებლობებს.
პროექტის ფარგლებში შპს „საქაერონავიგაცია“ ახორციელებს ქუთაისის საერთაშორისო აეროპორტის სანავიგაციო და შუქ-ტექნიკური ინფრასტრუქტურის სრულ მოდერნიზაციას. სამუშაოები მოიცავს ასაფრენ-დასაფრენი ზოლისა და სამიმოსვლო ბილიკების შუქ-ტექნიკური სისტემების განახლებას, ახალი ინსტრუმენტული დაფრენის სისტემის (ILS) მონტაჟს, თანამედროვე მეტეოროლოგიური სადგურების მოწყობასა და სააერნაოსნო მონაცემების განახლებას. პარალელურად მიმდინარეობს ახალი ასაფრენ-დასაფრენი ზოლის ექსპლუატაციისთვის საჭირო საფრენოსნო პროცედურების მომზადება და ვალიდაცია. ახალი სისტემების ექსპლუატაციისა და განახლებული საფრენოსნო პროცედურების დანერგვისთვის ასევე დაგეგმილია საჰაერო მოძრაობის მართვისა და საინჟინრო-ტექნიკური პერსონალის გადამზადება.
სამუშაოების დასრულების შემდეგ აეროპორტი აღიჭურვება თანამედროვე სანავიგაციო ინფრასტრუქტურით, რომელიც ფრენების უსაფრთხო, უწყვეტ და ეფექტიან მომსახურებას უზრუნველყოფს.
„ქუთაისის აეროპორტში მიმდინარე ინფრასტრუქტურული პროექტი არის უმნიშვნელოვანესი პროექტი დამოუკიდებელი საქართველოს არსებობის ისტორიაში, ვინაიდან პირველად შენდება ყველაზე გრძელი ასაფრენ-დასაფრენი ზოლი - 3600 მეტრი. „საქაერონავიგაცია“ უზრუნველყოფს აეროპორტის სანავიგაციო ინფრასტრუქტურის სრულ განახლებას ულტრათანამედროვე სისტემებით, რომლებიც სრულ შესაბამისობაში იქნება როგორც ICAO-ს სტანდარტებთან, ისე ევროკავშირის ნორმებთან. პროექტის ფარგლებში ასევე შემუშავდა აფრენისა და დაფრენის ახალი სტანდარტული პროცედურები, რომელთა ვალიდაციაც სპეციალური თვითმფრინავი-ლაბორატორიით განხორციელდა“, - განაცხადა საქაერონავიგაციის სამეთვალყურეო საბჭოს თავმჯდომარემ ლევან კარანაძემ.

Sakaeronavigatsia to Fully Upgrade Navigation Infrastructure for New Runway at Kutaisi International Airport
Construction of the new 3600-metre runway at Kutaisi International Airport is in its final stage. The project is one of the largest aviation infrastructure initiatives in the history of independent Georgia. From the end of 2026, the airport will be capable of accommodating the world's largest aircraft, significantly enhancing the country's aviation capacity.
As part of the project, Sakaeronavigatsia is carrying out a comprehensive modernization of the airport's air navigation and airfield lighting infrastructure. The works include upgrading the runway and taxiway lighting systems, installing a new Instrument Landing System (ILS), deploying modern meteorological stations, and updating aeronautical data. At the same time, flight procedures required for the operation of the new runway are being developed and validated. Training will also be provided for air traffic management and engineering personnel on the operation of the new systems and the application of the updated flight procedures.
Upon completion, the airport will be equipped with advanced navigation infrastructure designed to ensure the safe, efficient, and uninterrupted provision of air navigation services.
"The infrastructure project currently underway at Kutaisi International Airport is of exceptional importance for Georgia, as it marks the construction of the country's first 3,600-metre runway, which will be the longest in Georgia. Sakaeronavigatsia will fully modernize the airport's navigation infrastructure with modern systems that fully comply with both ICAO standards and European Union regulations. As part of the project, new standard departure and arrival procedures have also been developed, and their validation has been successfully carried out using a dedicated inspection aircraft," said Levan Karanadze, Chairman of the Supervisory Board of Sakaeronavigatsia.